Semaniak.jpg
Prezesem Głównego Urzędu Miar jest prof. dr hab. Jacek Semaniak.

Główny Urząd Miar – podstawa krajowego systemu

05 października 2022
Główny Urząd Miar jest urzędem administracji rządowej, właściwym w sprawach miar i probiernictwa. Zadania GUM obejmują szerokie spektrum zagadnień związanych z metrologią, jednostkami miar i ich definicjami, jak również zaawansowanymi technologicznie wzorcami pomiarowymi oraz z tematyką ochrony bezpieczeństwa gospodarczego i technicznego państwa.

Główny Urząd Miar realizuje zadania z zakresu metrologii naukowej, stosowanej i prawnej:

  • zapewnia jednolitość miar i wymaganą dokładność pomiarów wielkości w Polsce poprzez realizacje, utrzymywanie wzorców pomiarowych i rozpowszechnianie legalnych jednostek miar
  • wykonuje wzorcowania i ekspertyzy oraz oceny zgodności przyrządów pomiarowych, zatwierdzenia typu i legalizacje
  • bierze czynny udział w pracach międzynarodowych organizacji metrologicznych
  • realizuje prace badawczo-rozwojowe w zakresie technologii pomiarowych oraz współpracuje z nauką i przemysłem

 

Wyjaśnijmy:

  • Metrologia naukowa zajmuje się budową, rozwojem i utrzymywaniem wzorców pomiarowych o najwyższym poziomie dokładności.
  • Metrologia stosowana obejmuje wszystkie czynności metrologiczne, które związane są z procesami produkcyjnymi, badaniami i usługami.
  • Metrologia prawna odnosi się do działań, które wynikają z wymagań ustawowych i dotyczą pomiarów, jednostek miar, przyrządów pomiarowych i metod pomiarowych, i które są przeprowadzane przez odpowiednie organy państwowe.

 

Zapewniając odpowiednią dokładność pomiarów GUM chroni interes konsumenta we wszystkich obszarach życia, wspomaga ochronę środowiska naturalnego, zapewnia bezpieczeństwo publiczne i zabezpiecza interes fiskalny państwa oraz pomaga realizować potrzebę osiągnięcia wyższego poziomu innowacji oraz zrównoważonej i energooszczędnej gospodarki poprzez rozwiązywaniu problemów pomiarowych, transfer wiedzy i technologii dotyczącej pomiarów.

 

Misją GUM jest przekazywanie wiedzy metrologicznej uczestnikom życia naukowego i gospodarczego: uczelniom, instytucjom naukowym, firmom i przedsiębiorstwom, korzystającym z najnowszych technologii. Jest to możliwe dzięki infrastrukturze technicznej na najwyższym poziomie (stanowiska wzorców państwowych oraz wzorców odniesienia) oraz kadrze wykwalifikowanych metrologów.

 

Z oferowanych przez GUM zasobów wiedzy mogą czerpać wszyscy, którzy inwestują w rozwój i w wynalazczość, a w swojej działalności gospodarczej lub przemysłowej bazują na osiągnięciach w dziedzinie nauki.

 

Transfer wiedzy jest w Głównym Urzędzie Miar realizowany m.in. poprzez publikacje  o charakterze informacyjnym, zarówno ogólnym, jak i ściśle metrologicznym, dostarczającym wiedzę dla całego środowiska pomiarowego w Polsce.

 

GUM blisko współpracuje z przemysłem, oferując praktyczne rozwiązania, które przekładają się na wymierne korzyści dla polskiej gospodarki:

  • stosowanie innowacyjnych rozwiązań w pomiarach, np. w procesie wzorcowania, szacowania niepewności wyniku pomiaru
  • opracowywania nowych metod pomiarowych
  • kontrolę metrologiczną przyrządów

 

Główny Urząd Miar jest inicjatorem utworzenia Klastra Metrologicznego.