Wydarzenia
Klaster Metrologiczny perspektywą rozwojową dla polskiego przemysłu
Przypomnijmy, że Klaster Metrologiczny powołano 6 kwietnia 2022 r. podczas Targów Przemysłowej Techniki Pomiarowej w Targach Kielce. Klaster zrzesza różne instytucje od biznesu po naukę i organizacje pozarządowe. Do tej pory umowę o członkostwo podpisało ponad 30 firm. W czwartek, 22 września podczas trzeciego dnia „Przemysłowej Jesieni” w Targach Kielce umowę podpisały firmy SMARTTECH i SONEL. W imieniu Targów Kielce umowę podpisał Dyrektor Centrum Kongresowego Targów Kielce, Andrzej Kiercz.
Klaster Metrologiczny szansą na rozwój przedsiębiorstw
- Jesteśmy szczęśliwi, że przyłączyliśmy się do Klastra. SMARTTECH to polska firma produkująca skanery 3D, która działa na rynku już od 22 lat. Klaster jest idealnym narzędziem, które połączy naukę i przedsiębiorców, a także pozwoli polskim przedsiębiorcom na szybszy rozwój produktów i urządzeń pomiarowych. Myślę, że to jest dobry początek tego, aby tworzyć markę naszej polskiej metrologii na całym świecie – dodała Anna Gębarska z firmy SMARTTECH.
Klaster Metrologiczny szansą na współpracę nauki i biznesu
- Firma SONEL to jeden z największych polskich producentów urządzeń pomiarowych. Oprócz tego, że od ponad 27 lat jesteśmy wiodącą firmą produkcji urządzeń dla energetyki zawodowej, w strukturze spółki działa również laboratorium pomiarowe, wzorcujące. Myślę, że połączenie nauki i metrologii da nam wielką szansę na współpracę – podkreślała Dorota Kołakowska z firmy SONEL S.A.
O tym, że Klaster Metrologiczny jest forum współpracy podkreślał także prof. Jacek Semaniak, który dodatkowo wymienił działania podjęte już przez Główny Urząd Miar w zakresie polskiej metrologii:
- W ciągu dwóch lat udało nam się wszcząć ogólnopolską ofensywę metrologiczną katalizowaną faktem, że w Kielcach powstaje nowoczesne zaplecze laboratoryjne dla szeroko rozumianej polskiej metrologii i przemysłu. Nasze zasoby laboratoryjne zlokalizowane w Kielcach będą dedykowane temu, abyśmy wspólnie z polskimi i zagranicznymi firmami oraz uczelniami podejmowali wyzwania badawcze, które będą tworzyć nowe perspektywy rozwojowe dla przemysłu. W krótkiej perspektywie będziemy w stanie wypracować sobie kompetencje unikatowe w skali europejskiej i w skali globalnej. Współpracę z podmiotami nauki szkolnictwa wyższego skutecznie realizujemy w ramach dwóch przedsięwzięć: Polskiej Unii Metrologicznej i Programu Polska Metrologia. Podejmujemy także wspólne tematy badawcze z otoczeniem przemysłowym i gospodarczym. Klaster Metrologiczny koordynowany przez Targi Kielce jest takim forum współpracy – dodał prof. Jacek Semaniak, Prezes Głównego Urzędu Miar.
Bożena Staniak, Wiceprezes Zarządu Targów Kielce podkreślała, że to nie jest przypadek, że Targi Kielce są koordynatorem Klastra Metrologicznego. Kielecki ośrodek wystawienniczy jest związany z branżą metrologiczną od lat, a to za sprawą dwóch imprez targowych: CONTROL-STOM i CONTROL-TECH. Jedne z tych targów są elementem konglomeratu imprez, które odbywają się pod nazwą „Przemysłowa Jesień” w Targach Kielce.
Druga część seminarium poświęcona była funduszom unijnym i konkursom dla firm planowanym lub realizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. W pierwszej kolejności wymieniono projekty PARPu podnoszące kompetencje pracowników i pracodawców m.in. Platformy startowe dla nowych pomysłów, ROBOGRANT, Nowy Start czy Akademia Menadżera Innowacji. Omówiono dostępne środki unijne realizowane w ramach nowej perspektywy finansowej 2021-2027: Fundusz Europejski dla Nowoczesnej Gospodarki, Fundusz Europejski dla Polski Wschodniej i Fundusz Europejski dla Rozwoju Społecznego. Jednym z działań planowanych w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki jest rozwój przedsiębiorstw przez wsparcie klastrów. Celem tego działania jest rozwój ośrodków innowacji lub konsorcjów specjalizacji technologicznych, co przyczyni się do rozszerzenia ich oferty o proinnowacyjne usługi oferowane przedsiębiorcom.
Kolejne podpisane umowy członkowskiej w ramach Klastra Metrologicznego planowane jest na połowę października 2022 roku podczas posiedzenia Unii Metrologicznej w Lublinie.
(MS)