aktualnosc2.jpg

Klaster Metrologiczny rozpoczął działalność. Umowy podpisało ponad 30 przedstawicieli świata biznesu i nauki

27 czerwca 2022
Ważne wydarzenie dla biznesu, przemysłu, także obronnego, nauki miało miejsce w poniedziałek w Centrum Kongresowym. Przedstawiciele ponad 30 przedsiębiorstw, organizacji i instytucji naukowo-badawczych podpisali umowy o współpracy w ramach Klastra Metrologicznego. Targi Kielce zostały koordynatorem przedsięwzięcia.

Klaster Metrologiczny, którego powstanie zainicjował Główny Urząd Miar,  ma budować silne więzi współpracy pomiędzy uczelniami wyższymi, instytucjami państwowymi oraz biznesem. Będzie dostarczał najnowocześniejsze rozwiązania metrologiczne polskiemu przemysłowi, w tym także obronnemu.

- Dzisiejsze wydarzenie to supermilowy krok w budowaniu Klastra Metrologicznego, tak ważnego dla wielu dziedzin biznesu, przemysłu i nauki, przedsięwzięcia – mówił rozpoczynając spotkanie Andrzej Kiercz, dyrektor Centrum Kongresowego Targów Kielce.

Oficjalnie już członkami Klastra Metrologicznego zostały przedsiębiorstwa komercyjne, organizacje naukowo-badawcze, przedstawiciele środowisk akademickich oraz instytucje otoczenia sektora biznesowego. Są to między innymi  Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Politechnika Świętokrzyska, Wojskowa Akademia Techniczna, firmy Formaster, Ita, Oberon, Polska Grupa Zbrojeniowa, Smart Solutions czy też Staropolska Izba Przemysłowo-Handlowa w Kielcach. W poniedziałek umowy podpisywano stacjonarnie i online, a wiadomo że będą kolejne.

Klaster Metrologiczny dla innowacyjności

Działanie Klastra ma służyć szeroko pojętej innowacyjności, tworzeniu nowoczesnych rozwiązań w sektorze metrologii dla polskiego biznesu oraz wsparcie przemysłu i gospodarki w zakresie usług metrologicznych.

- Niewątpliwie tym, co zaważyło na rozwoju GUM, co skatalizowało jego rozwój, to przedsięwzięcie związane z lokalizacją w Kielcach Świętokrzyskiego Kampusu GUM. To stworzy unikatowe i niedostępne dotąd możliwości przeprowadzania pomiarów. O tym decyduje nie tylko aparatura, ale także warunki pomiarów. To także możliwość budowania nowych funkcjonalności i kompetencji obok tych, które już posiadamy. Zdajemy sobie sprawę z tego, że żeby tworzyć kompetencje w szybko zmieniającym się świecie musimy stworzyć efektywny ekosystem wokół polskiej metrologii, który do tej pory nie funkcjonował - mówił profesor Jacek Semaniak, prezes Głównego Urzędu Miar.  

Z kolei prof. dr hab. inż. Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej, zaznaczał, że bardzo ważna jest obecność Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Wojskowej Akademii Technicznej. – Metrologia jest niezbędna, konieczna do pracy nad systemami obronnościowymi,  do produkcji systemów autonomicznych, ze sztuczną inteligencją. Bez pomiarów, bez najnowszych układów metrologicznych, one nie mogą funkcjonować  - wyjaśniał  rektor.

Wszyscy podpisujący umowy – tak obecni w Centrum Kongresowym,  jak i online, wyrazili nadzieję, że współpraca w ramach Klastra przyniesie wiele korzyści.