336606706-605150944834960-8273601583250653829-n.jpg
Seminarium metrologiczne podczas Przemysłowej Wiosny.

O osiągnieciach, zasobach i wyzwaniach polskiej metrologii podczas Przemysłowej Wiosny

29 marca 2023
Podczas drugiego dnia Przemysłowej Wiosny w Targach Kielce zorganizowano kolejną odsłonę seminarium metrologicznego poświęconego budowaniu współpracy między nauką i biznesem. W programie spotkania zaplanowano kilkadziesiąt prezentacji, a także zebranie klastra metrologicznego, w których wzięli udział przedstawiciele różnych dyscyplin naukowych i biznesu.

Seminarium metrologiczne organizowane przez Polską Unię Metrologiczną pt. „Nauka w biznesie – komercjalizacja wyników badań naukowych”, to już druga odsłona organizowanego przez PUM spotkania w Kielcach. Pierwsza, zatytułowana „Metrologiczne wyzwania przemysłu w globalnej gospodarce”, miała miejsce we wrześniu 2022 roku. Wzięli w niej udział przedstawiciele firm produkcyjnych.

Wydarzenie otworzył Jerzy Józwik – dyrektor biura Polskiej Unii Metrologicznej w Lublinie, który omówił m.in. cechy charakterystyczne powszechnego spisu metrologicznego, czyli spisu kluczowej aparatury naukowej oraz naukowo – badawczej. Ogólnodostępna cyfrowa baza sprzętu metrologicznego może w przyszłości umożliwić również współpracę z przemysłem.

Jacek Semaniak – Prezes Głównego Urzędu Miar, Przewodniczący Prezydium Polskiej Unii Metrologicznej przywitał zgromadzonych gości i omówił główne działania związane z rozbudową Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar mającego wpływ na rozwój polskiej metrologii:

- Podejmujemy liczne działania, aby tworzyć pozytywny klimat wokół metrologii. Temu też miało służyć stworzenie Polskiej Unii Metrologicznej, uruchomienie programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Polska Metrologia” oraz powstanie Klastra Metrologicznego. Naszym celem jest rozwijanie funkcjonalności, które posiadamy w Głównym Urzędzie Miar i połączenie ich z funkcjonalnościami, jakie posiadają uczelnie. Dzięki temu będziemy tworzyć nowe obszary badawcze – podkreślał Prezes Jacek Semaniak

-  Cieszę się, że dzisiejsze seminarium odbywa się właśnie w takim miejscu i w takim czasie. To właśnie w Kielcach powstanie nowa siedziba Głównego Urzędu Miar, a dzisiejsze seminarium metrologiczne jest ważnym punktem w programie Przemysłowej Wiosny, będącej konglomeratem imprez o charakterze przemysłowym w Targach Kielce. Tym bardziej, że tegoroczna edycja jest rekordowa – podkreślała Bożena Staniak – Wiceprezes Zarządu Targów Kielce

Jedną z pierwszych prelekcji miał Paweł Chrapowicki z Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Lubelskiej, który przedstawił rozbudowany system potrójnej helisy polegający na współpracy takich instytucji jak : klaster, szkoła, samorząd, biznes, ngo czy instytucje badawcze. Omówił przedsięwzięcie o nazwie Via Carpatia – współpracę z uczelniami - realizujące zadania w obszarach takich jak: kształcenie, nauka i komercjalizacja, elementy współpracy nauki z biznesem i realizacji staży przemysłowych przy pracach badawczo rozwojowych oraz współpracę z samorządami.  

Andrzej Kurkiewicz z Głównego Urzędu Miar przedstawił obecne wyzwania metrologii którymi są m.in.: nowoczesne spojrzenie na pomiary, niezawodna infrastruktura, bezpieczeństwo gospodarcze i techniczne, rozwój gospodarki. Nie zabrakło również przedstawienia nowoczesnej infrastruktury Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego GUMu – stanowisk pomiarowych Kampusu do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych w zakresie akustyki, czasu i częstotliwości, długości, masy i wielkości pochodnych oraz termometrii.

O realizacji i ewolucji „Trzeciej Misji” uczelni wyższych, czyli świadczeniu usług badawczych oraz transferze wiedzy i technologii,  prowadzonych przez Podkarpacką Sieć Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących mówił dr inż. Roman Tabisz. Aktualnie Podkarpacka Sieć Laboratoriów Wzorcujących liczy 102 laboratoria: badawcze, wzorcowe, uczelni wyższych oraz firm i innych.

O działaniach wzmacniających potencjał naukowo-badawczy w zakresie metrologii, o narzędziach monitorowania ważności wyników laboratoryjnych oraz przykładach regionalnych projektów w obszarze R&D oraz o problemach metrologicznych mówili kolejni prelegenci. Nie zabrakło również prezentacji innowacyjnych rozwiązań takich jak: aerozol mający postać leku w terapii uzależnienia od nikotyny, inteligentny system sterowania indywidualną retencją wód deszczowych dla systemów kanalizacyjnych oraz nawóz organiczno-mineralny na bazie osadów ściekowych z dodatkiem mikroskładników mineralnych.

Seminarium metrologiczne było okazją do zebrania Klastra Metrologicznego, podsumowanie jego działań oraz planowane spotkania. Aktualnie do Klastra należy 38 podmiotów, a podczas seminarium metrologicznego do zacnego grona dołączyła Politechnika Koszalińska.

- Klaster ma charakter ponadregionalny. Nie skupia tylko przedsiębiorców z województwa świętokrzyskiego, ale również firmy i instytucje z całej Polski. Harmonogram działań Klastra Metrologicznego dedykowane są konkretnym przedsięwzięciom czy inicjatywom, które są w gronie klastrowiczów omawiane. Dzisiaj inaugurujemy działalność w 2023 roku w ramach Przemysłowej Wiosny i udziału w seminarium Polskiej Unii Metrologicznej – podkreślał Piotr Ziółkowski, Dyrektor Generalny Urzędu.

Przemysłowa Wiosna i konglomerat imprez w ramach tego wydarzenia w Targach Kielce potrwa do piątku, 31 marca.

 

Polecane aktualności
01 grudnia 2022
29 marca 2023 r. podczas kolejnej edycji Targów Przemysłowej Techniki Pomiarowej CONTROL-STOM, odbędzie się seminarium metrologiczne organizowane przez Polską Unię Metrologiczną
19 października 2022
Konferencja New Trends in Metrology 2022 zorganizowana w Lublinie przez Politechnikę Lubelską w ramach Polskiej Unii Metrologicznej była okazją do promocji Klastra Metrologicznego oraz przyjęcia do niego nowych członków. Swój akces potwierdziło osiem firm, głównie z Lubelszczyzny.